نویسنده کتاب مجنون در جزیره گفت: کمترین وظیفه ما این است که بتوانیم زحمات، رشادت‌ها و دلاورمردی‌های بزرگانی همچون شهید علیجانی را برای نسل امروز تبیین کرده تا بدانند که آسایش امروزه را مدیون چه کسانی هستند.

مهرداد علیجانی، نویسنده کتاب مجنون در جزیره، در گفت و گو با پایگاه خبری تیتر دماوند، در خصوص انگیزه نوشتن کتاب گفت: آن چیزی که سبب ایجاد انگیزه در نگارش این کتاب شد، اعتقاد قلبی‌ مبتنی بر این که جنگ‌ تحمیلی نقطه عطف انقلاب اسلامی است؛ همواره این موضوع را از ابتدای فعالیت در کسوت معلمی به دانش آموزان تاکید می‌کردم.

نویسنده کتاب مجنون در جزیره در ادامه افزود: کمترین وظیفه ما این است که بتوانیم زحمات، رشادت‌ها و دلاورمردی‌های بزرگانی همچون شهید علیجانی را برای نسل امروز تبیین کرده تا بدانند که آسایش امروزه را مدیون چه کسانی هستند و این عوامل سبب ایجاد انگیزه برای خلق چنین اثری شد.

علیجانی با اشاره به مشکلات تحقیق و نگارش کتاب اذعان داشت: با توجه به اینکه افراد مصاحبه شونده در نقاط مختلف کشور ساکن بودند، تحقیق و نگارش این کتاب به مدت ۴۰ ماه زمان برد و در طول این مدت به دلیل حجم کار چندین بار مایوس شده و دست از کار کشیدم، اما با کمک‌هایی که صورت گرفت تمام سختی‌های کار را برای به ثمر‌ نشستن تحمل کردم.

وی با بیان این که در زمان نگارش مجنون در جزیره اتفاقات خوبی را برای من در سطح شهرستان رقم زد، تصریح کرد: همچنین نگارش این کتاب باعث به میدان آمدن برخی جوانان علاقه‌مند در این حوزه شد و با توجه به درخواست‌های متعدد به منظور تداوم فعالیت در این حوزه، گردآوری زندگینامه ۲ شهید دیگر از شهر دماوند را در دستور کار قرار دادم.

نویسنده این کتاب در ادامه تاکید کرد: چاپ آثاری از این قبیل نیازمند حمایت و پشتوانه است، اما هیچ‌گونه حمایتی از طرف ارگان‌ها صورت نگرفت و این کتاب به همت خانواده شهید و حمایت‌های بی دریغ انتشارات فرشتگان فردا با تیراژ ۵۰۰ به چاپ پنجم‌ رسیده است.

علیجانی از اتمام ترجمه این اثر به زبان انگلیسی خبر داد و اظهار داشت: تمام سعی ‌ما بر این بود تا در هفته دفاع مقدس ترجمه این اثر به زبان انگلیسی به چاپ برسد، اما بنا به دلایلی این امر‌ مسیر نشد‌ و چاپ این کتاب در هفته‌های آینده انجام خواهد شد.

وی در ادامه افزود: نباید نسبت به مسائل فرهنگی بی تفاوت بود زیرا بر اساس نقل قولی از یکی از شهدای والا مقام بی توجهی نسبت به مسائل فرهنگی همانند باتلاقی است که به تدریج جامعه را در خود فرو می برد.

این نویسنده دماوندی خاطر نشان کرد: افرادی که در حوزه نویسندگی فعالیت دارند، نه بحث مادی و نه بحث فروش تیراژ بالا برای آن‌ها اهمیت دارد بلکه حمایت از اثر تالیفی و دیده شدن آن اثر برای این افراد حائز اهمیت است، اما متاسفانه حمایت‌های سلیقه‌‌ای و جناحی سبب کاهش انگیزه این افراد خواهد شد.

علیجانی در پایان با تاکید بر این که همواره مدیون شهدا هستیم، تصریح کرد: شهدا انسان‌هایی دارای روحیه و تفکرات بزرگ بوده و تا می‌توانیم برای شناساندن این افراد به نسل امروز باید قدم برداشته و راه و سرگذشت زندگی این افراد را الگوی خود قرار داده تا بتوانیم از این بحران‌هایی که بر سر راه‌مان قرار دارد عبور کنیم.

انتهای خبر/*