«حاج الهام علی‌اف» به بهانه خیانت و جاسوسی دستگیر شده اما اصل ماجرا این است که حزب اسلام آذربایجان، عضوی از جریان و جبهه مقاومت اسلامی است که نسبت به طرح معامله قرن ترامپ، اعتراض و آن را برخلاف مصالح و منافع مسلمین قلمداد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تیتر دماوند، محمد قربانی‌گلشن‌آباد مدیرکل تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی طی یادداشتی درباره بازداشت حاج الهام علی‌اف سرپرست حزب اسلام جمهوری آذربایجان نوشت: دستگیری حاج الهام علی اف Hacı İlham Əliyev سرپرست Sədr Əvəzi حزب اسلام آذربایجان به همراه پنج نفر از از اسلام گرایان، نشانه شدت راهبرد اسلام ستیزی و ضدیت آشکار با ارزش های دینی حاکم بر جامعه ده میلیونی مسلمان و شیعی جمهوری آذربایجان توسط دولت باکو، است.

حزب اسلام آذربایجان AİP که بلافاصله بعد از استقلال جمهوری آذربایجان در سال ۱۹۹۱ میلادی( ۱۳۷۰ شمسی) توسط روحانی مبارز و مجاهد شیعه مرحوم حاج علی اکرام علی اف ( نارداران، آوریل ۱۹۴۰) و در شهر نارداران، ۲۷ کیلومتری شمال شرقی باکو و حرم حضرت رحیمه خانوم علیها السلام، خواهر بزرگوار حضرت امام رضا علیه السلام، تاسیس شد.

فعالیت های اسلام گرایانه این حزب، مورد اقبال شدید جوانان مومن و مسلمان شده و نارداران را تبدیل به کانون و پیشران فعالیت های اسلامی در منطقه کرد. حزب حاکم ینی آذربایجان « YAP) « Yeni Azərbaycan Partiyası) به دلیل سیاست های ضد دینی، با دستگیری حاج علی اکرام و دیگر شخصیت ها، تلاش کرد که موج اسلام گرایی را کنترل و البته سرکوب کند.

حاج علی اکرام بیش از شش سال در زندانهای مخوف، بیمار و سپس به دلیل عوارض شکنجه ها، مرحوم شد.
شاگرد خلف ایشان، دکتر حاج موسوم صمداف(متولد ۱۹۶۵، قبا) Hacı Mövsüm Səmədov – که در ایران به اشتباه حاج محسن صمداف، خوانده می شود – رهبری حزب اسلام را برعهده گرفت که ایشان نیز در دی ۱۳۸۹ دستگیر و تحت شدیدترین شکنجه ها قرار گرفت و اخیرا به زندان مخوف و شکنجه گاه قوبستان، منتقل شد که اعتراضات نهادهای مدنی و حقوق بشری را برانگیخت.

و حالا حاج الهام علی اف، دستگیر می شود، دقیقا بر همان اساس و راهبرد.

حاج الهام علی اف، به بهانه خیانت و جاسوسی دستگیر می شود. اما اصل ماجرا چیست؟

حزب اسلام آذربایجان، عضوی از جریان و جبهه مقاومت اسلامی است که نسبت به طرح معامله قرن ترامپ، اعتراض و آن را برخلاف مصالح و منافع مسلمین قلمداد کرد.

حزب اسلام، نسبت به ترور سردار دلها سپهبد پاسدار حاج قاسم سلیمانی توسط دولت تروریستی ایالات متحده، شدیدا اعتراض کرده و آن را محکوم نمود.

و … در همه این موضع گیری های اصولی و در غیاب رهبران حزب اسلام، حاج الهام علی اف، چونان خورشیدی درخشان، مسیر مبارزه و مجاهدت را روشن کرد و جوانان مومن انقلابی، پیشتاز این روشنگری بودند.

اما توصیه به مقامات باکو، اگر از دستگیری حاج علی اکرام، حاج موسوم صمداف، حاج طالع باقراف، حاج آبگول سلیمانوف و دیگر شخصیت های ملی و دینی نتیجه گرفتید، باز هم نتیجه می گیرید ولی تاریخ نشان داد که این راهبرد، از پیش شکست خورده است.

حکومت بلشویکی شوروی سابق، صد ها هزار مردم مسلمان و سه هزار روحانی و از جمله شهید والامقام آیت الله عبدالغنی بادکوبه ای را به شهادت رساند، آیا نتیجه گرفت… هیهات… شما هم شکست خواهید خورد. چرا که به فرموده سرور مبارزان و آزادی خواهان عالم سیدالشهدا علیه السلام؛ «خون بر شمشیر، پیروز است»

* دکتر محمد قربانی گلشن آباد

انتهای خبر/*