رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان دماوند با اشاره به اینکه در دماوند ۵ هزار و ۷۰۰ هکتار باغ سیب داریم، گفت: پیش بینی می شود در سال جدید ۲۲۰ هزار تن سیب برداشت شود.

حسین اردلان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دماوند، در گفت و گو با پایگاه خبری تیتر دماوند، در خصوص برداشت سیب گفت: برداشت سیب از اول هفته مهر ماه شروع شده و تا ۳ هفته الی ۱ ماه ادامه خواهد داشت؛ در شهرستان دماوند ۹ هزار و ۲۰۰ هکتار باغ وجود دارد که ۵ هزار و ۷۰۰ هکتار از آن باغ سیب است.

مدیر جهاد کشاورزی دماوند در ادامه افزود: پیش بینی می شود حدود ۲۲۰ هزار تن سیب از باغات سطح شهرستان دماوند برداشت شود که دماوند رتبه اول استان تهران را در تامین سیب دارد.

اردلان با اشاره به این که سال های قبل صادرات سیب دماوند بیشتر بود، اذعان داشت: سال گذشته و امسال صادرات کاهش داشته است؛ هزینه های تولید زیاد است و قیمت نهادها بالا است؛ بیمه باید در بحث خسارات قدری حمایت بیشتری از باغداران داشته باشد؛ هم چنین دولت باید مجوز صادرات مازاد بر ترخیص را بدهد که راه برای صادرات تسهیل شود.

وی در خصوص گلایه های برخی باغداران عنوان کرد: راهکار تامین گازوئیل ماشین های سنگین در جلسه ای مورخ ۸ مهر ماه بررسی خواهد شد؛ هم چنین در خصوص سم نیز جهاد کشاورزی همانند سال های قبل نمی تواند سم مجانی در اختیار کشاورزان قرار دهد؛ کشاورزان باید خود سم را تهیه کنند و همکاران ما بر این روند نظارت خواهند داشت.

مدیر جهاد کشاورزی دماوند هم چنین در خصوص جلوگیری از تبدیل باغ به ویلا در این شهرستان خاطر نشان کرد: در این زمینه کلاس های آموزشی و مشاوره برگزار می شود؛ بازدید از باغات نیز در این راستا صورت می گیرد؛ یکی از مشکلات باغداران بحث کمبود اب است که باید در سطح کلان برای این مشکلات برنامه ریزی شود.

اردلان هم چنین اظهار داشت: باید برای مشکلات در پایان تاکید کرد: عرضه سم و یا کود و تجهیزات مورد نیاز باغداران در جهاد کشاورزی همانند سال های گذشته به صورت کاملاً مجانی نخواهد بود.

انتهای خبر/*