مدیر کل امور عمرانی نهاد کتابخانه های استان تهران از افتتاح نخستین کتابخانه روستایی شهرستان دماوند ور روستتی سربندان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تیتر دماوند،هادی امیری مدیر کل امور عمرانی نهاد کتابخانه های استان تهران بعد از ظهر امروز در مراسم افتتاحیه کتابخانه روستای سربندان شهرستان دماوند اظهار داشت: در حال حاضر در شهرستان دماوند سه کتابخانه نهادی و یک دستگاه کتابخانه سیار و دو کتابخانه مشارکتی در حال ارائه خدمات است.

وی ادامه داد: کتابخانه ها به عنوان یک پایگاه بزرگ اجتماعی و فرهنگی است.

مدیر کل امور عمرانی نهاد کتابخانه های استان تهران گفت: زیربنای کل کتابخانه های شهرستان ۲هزار و ۲۷ متر است و زیر بنای کتابخانه های نهادی یک هزار و ۴۰۷ متر است.

امیری افزود: تعداد کل منابعی که در شهرستان استفاده می شود ۶۳ هزار و ۲۰۰ نسخه و تعداد عضو فعال ۳ هزار و ۲۰ نفر و تعداد امانتی که در یک ماه گذشته در شهرستان بوده ۵ هزار و ۲۰۰ نسخه کتاب بوده است.

وی در خصوص کتابخانه سربندان بیان کرد: این کتابخانه با ۲۰۰ متر زیر بنا و به طور مجموع ۱۰۰ متر سالن مطالعه و ۱۰۰ متر مخزن گنجایش حدود ۱۲ هزار جلد کتاب دارد که ۹ هزار و ۵۰۰ جلد در مخزن اصلی و ۲ هزار نسخه در بخش کودک و ۵۰۰ نسخه در بخش مرجع جای گذاری می شود.

مدیر کل امور عمرانی نهاد عمومی کتابخانه های استان تهران گفت:
هزینه این تجهیزات در حدود ۵۰میلیون تومان بوده و منابع کتابخانه ای که در مرحله اول وارد شده ۵ هزار و ۵۰۰ نسخه جدید و ۲ هزار نسخه قبلا داشته اند که جیزی حدود ۱۷۵ میلیون تومان بابت این هزینه شده و این کتابخانه راه اندازی شده است.

امیری تاکید کرد: این کتابخانه اولین کتابخانه روستایی شهرستان دماوند بوده است.

وی اضافه کرد: براساس استاندارد ها و قوانین نهاد کتابخانه اگر روستایی بالای ۲۵۰۰ نفر جمعیت داشته باشد نهاد کتابخانه ها آمادگی دارد تا فضاها را بررسی و در صورت امکان آن فضاها را تبدیل به کتابخانه کنند
کتابخانه های سیار ما در سطح استان که در این شهرستان هم وجود دارد به روستاهای زیر ۲۵۰۰ نفر خدمات می دهند.

انتهای خبر/*