رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز در جنگ هستیم و جنگ هم شوخی ندارد، گفت: بار جنگ تنها به دوش دولت نیست، عده‌ای کنار ننشینند و فقط راه و چاره بدهند.

به گزارش پایگاه خبری تیتر دماوند، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز در جلسه هیأت دولت با بیان اینکه در هفته دفاع مقدس هستیم و امروز بعد از ۴۰سال به همه ایثارگران و رزمندگان و مردم عزیز ایران که در برابر یک توطئه جهانی به خوبی مقاومت و ایستادگی کردند احترام می‌گذاریم.
وی افزود: البته در دوره ۸ ساله دفاع مقدس روزهای تلخ و شیرینی را داشتیم و بعضی از روزها بسیار غرور‌آفرین برای مردم بود و جایگاه ملت ما را و ایستادگی ملت را به جهانیان به خوبی نشان می‌داد و تبیین می‌کرد. روزهایی هم بود که روزهای سختی برای ما بود و آن روزی که بعد از ۲۴ ساعت از حمله ارتش بعث به مرزهای غربی و جنوبی ما،‌ در صبح اول مهر ماه سال ۵۹ نیروی هوایی ما قدرت‌نمایی بزرگی در منطقه کرد، روز اول مهرماه به نام نیروی هوایی در اذهان مردم و تاریخ دفاع مقدس ثبت شد.
رئیس‌جمهور ادامه داد: عصر ۳۱ شهریور هواپیماهای عراقی به شهرهای ما حمله کردند و نیروی زمینی‌شان وارد مرزهای سرزمین ما شد و ۵ صبح فردای آن روز ۱۴۰ فروند هواپیمای ما وارد خاک عراق شد و بسیاری از مواضع استراتژیک و مهم ارتش بعث عراق آن زمان را مورد ضربه بسیار قاطعی قرار داد. صبح روز اول مهر ماه ما وقتی وارد مجلس شورای اسلامی شدیم مقام معظم رهبری که آن زمان در مجلس و نماینده امام هم در شورای عالی دفاع بودند، پشت تریبون قرار گرفت و این خبر بسیار خوش حمله ۱۴۰ فروند هواپیمای ایران را اعلام کرد.
روحانی با بیان اینکه ممکن است بگویید این یک عملیات بوده که نیروی هوایی ما انجام داده ولی در آن مقطع شرایط آن روز غروب ۳۱ شهریور ماه را اگر در نظر بگیرید و صبح فردای آن روز وقتی نیروی هوایی ما آن قدرت‌نمایی را از خود نشان داد برای مردم بسیار اهمیت داشت، گفت: البته شبش آن چیزی که برای مردم آرامش‌بخش بود، سخنان کوتاه امام بود که ایشان برای مردم کاملاً روشن کردند و فرمودند یک کسی آمده و سنگی را پرتاب کرده و ملت ما جواب آنها را خواهد داد.
وی با بیان اینکه آن استحکام و بیان قاطع از فرماندهی کل قوا و امام راحل‌مان و قدرت‌نمایی نیروی هوایی به مردم و دنیا نشان داد که تصورات آنها واهی بوده است، تصریح کرد: البته در سال‌های بعد ما روزهای مهمی در تاریخ دفاع مقدس به ثبت رسید و در سال بعدش باز هم در مهر ماه یک عملیات بسیار مهم انجام گرفت و حصر آبادان شکسته شد و این عملیات که ثامن‌الحجج یا ثامن‌الائمه نام گرفت، بسیار مهم بود. یعنی دشمن فکر می‌کرد آبادان سقوط می‌کند و امام فرموده بود که حصر آبادان باید شکسته شود و ارتش و سپاه آن پیروزی بزرگ را آفریدند.
روحانی ادامه داد: البته پس از آن باز هم عملیات بستان را داشتیم و تا فروردین ۶۱ عملیات بسیار مهم فتح‌المبین انجام شد و در خرداد هم که بهترین روز دفاع مقدس بود، وقتی خرمشهر آزاد شد سراسر کشور ما را جشن و سرور فرا گرفت.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه البته روزهای تلخی هم داشتیم و وقتی که مردم عزیز و بی‌دفاع ما در دزفول هر روز توسط موشک‌ها و هواپیماهای عراقی بمباران می‌شدند و روزی که دشمن از سلاح شیمیایی بر علیه مردم ما در سردشت و حلبچه استفاده کرد و آن روزی که دشمنان ما از انواع سلاح‌های مخرب علیه رزمندگان ما استفاده کردند و کمک‌هایی که دیگران به آنها انجام دادند و همچنین آن روزی که هواپیمای مسافربری ما توسط جنگنده عراقی سرنگون شد و در آن هواپیما خون همه عزیزان با هم از نمایندگان مجلس و مسؤولین اجرایی و قوه قضائیه و نظامی همه در کنار هم با هم مخلوط شد، روزهای تلخی بود،‌گفت: اما در طول ۸ سال دفاع مقدس ایمان رزمندگان ما و ایستادگی آنها و حضور مردم در صحنه از نکات شیرین دفاع مقدس بود.
رئیس جمهور با بیان اینکه دشمن به دلیل توهمات و محاسبات غلط به ایران حمله کرد،‌گفت: عراق محاسبه‌ای کرده و گفته بود که با این شرایط ایران نیروی هوایی که ندارد و وقتی آمریکا ایران را تحریم و با این کشور قطع رابطه کرده، نیروی هوایی که باید به صورت مداوم تأمین قطعه شود، متوقف شده و وضع ارتش هم در شرایطی بود که آمادگی برای جنگ نداشت. سپاه هم که آن زمان به صورت یک نیروی انتظامی بود و یک جمع کوچک برای دفاع از انقلاب به حساب می‌آمد.
وی افزود: طبق محاسباتی که کرده بودند می‌گفتند آمریکا که با ایران قطع رابطه کرده و دشمنی‌اش بیش از گذشته شروع شده و شرق هم که آن زمان طرفدار عراق بود و کشورهای منطقه هم چون از کنفرانس طائف در مورد این جنگ تصمیم گرفتند و کشورهای منطقه هم قول حمایت کرده و پول جنگ را هم تأمین می‌کنند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه یکسری حوادث هم عراق از روز اول پیروزی انقلاب توسط حزب بعث در کردستان و خوزستان درست شده بود و متأسفانه در داخل کشور هم آن زمان یک انشقاق‌ها و اختلافاتی بود،‌اظهار داشت: به همین دلیل گفتند پس با یک حمله برق‌آسا انقلاب را سرنگون می‌کنیم و هدف صدام همین بود که در قدم اول انقلاب و نظام را سرنگون کند. می‌گفت اگر به این هدف نرسیدم، بخشی از خاک ایران را تصرف می‌کنم و تمامیت ارضی ایران را زیرسؤال می‌برم. اگر هم بر فرض این نشود، سومی قطعی است و آن اینکه معاهده‌ای که بین ایران و عراق است را جلوی تلویزیون پاره می‌کنم و آن معاهده دیگر بر نمی‌گردد و بنابراین من حاکمیتم را بر اروندرود تثبیت می‌کنم.
روحانی با بیان اینکه این محاسبات غلط باعث شد که این دردسر و مشکلات به وجود بیاید و خودش هم نابود شود، تصریح کرد: امروز دقیقاً این حادثه تکرار شده و دو سال و نیم پیش که آمریکا جنگ اقتصادی علیه ما شروع کرد، آن هم بر مبنای توهم و محاسبات غلط بود و این را اظهار هم کردند، نه اینکه ما تحلیل کنیم.
رئیس‌جمهور ادامه داد: هدفشان هم این بود که تمام راه‌های اقتصادی را به روی ایران ببندند و این نکته را گفته و تصریح می‌کنم ملت ایران دقت کنند که ما تحریم اقتصادی از سال ۵۹ داشتیم، اما جنگ اقتصادی از سال ۹۷ علیه ما شروع شد. امروز بحث تحریم نیست و ما در یک جنگ اقتصادی هستیم که آمریکا با همه امکاناتی که دارد و ما دلار و روابط بانکی و اقتصادی و شرکت‌های چندملیتی، از لحاظ اقتصادی وارد جنگ با ایران شده است.
وی با تأکید بر اینکه صدام در مصاحبه‌اش در بغداد به خبرنگاران گفت هفته آینده ادامه این مصاحبه در اهواز خواهد بود، اظهار داشت: آمریکایی‌ها هم همین‌طور بودند و وقتی این جنگ را علیه ما در سال ۹۷ تحمیل کردند، گفتند چند ماه دیگر ما وارد تهران می‌شویم و اینها چهل سالگی پیروزی انقلاب را نخواهند دید.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه بعثی ها چنین محاسباتی انجام دادند، آمدند و سرنگون و رسوا شدند، گفت: آمدند و همه آنهایی که از آنها حمایت کرده بودند، یک روز ابراز پشیمانی کردند و تمام کشورهای منطقه‌ای که به صدام کمک کرده بودند، بعداً اظهار پشیمانی کردند و زمانی که صدام به کویت حمله کرد، تک‌تک گفتند که چقدر به صدام پول داده‌اند و چه کمک‌های به ارتش صدام کرده‌اند.
رئیس جمهور افزود: آمریکایی‌ها هم فکر می‌کردند که فرش قرمز برایشان در فرودگاه مهرآباد یا فرودگاه امام پهن شده و چنین تخلیاتی داشتند. به رهبران اروپا گفته بودند که فقط سه ماه به ما مهلت بدهید و دو نفر از رهبران اروپا به خود من گفتند که ترامپ این حرف را به آنها گفته بود. گفته بودند با این فشار اقتصادی که ما آوردیم، اگر شما به ایران کمک نکنید کار ایران تمام است و نظام جمهوری اسلامی ایران سه ماه دیگر نیست.
روحانی با بیان اینکه اینها هم توهم و محاسبه غلط بود، گفت:‌ هدف صدام سرنگونی نظام و ضربه بر کشور و حداقل پاره کردن یک عهدنامه بود و اینها هم همین‌طور بودند و اول خواستند نظام را سرنگون کنند، اگر نشود یک بلوای بزرگ در داخل درست بکنند و یا حداقل یک توافق را از بین ببرند. خودشان پاره کردند و گفتند این توافق از بین رفت، ولی به هیچ‌کدام از اهدافشان نرسیدند.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در تمامی محاسبات اشتباه کردند و همان توافقی که آنها دو و نیم سال پیش گفتند از بین بردیم، همان قطعنامه ۲۲۳۱ در برابر اینها ایستاد و در شورای امنیت آنها را مفتضح کرد، خاطرنشان کرد: این در تاریخ سازمان ملل بی‌سابقه است که آمریکا چند نوبت به شورای امنیت مراجعه کند و طرحی را مطرح کنند و ماه‌ها مقدمه‌چینی کنند و وزیر خارجه‌شان در منطقه و جهان گدایی را برای این آغاز کند تا این افکار را آماده کند.
روحانی با بیان اینکه آمریکا با این همه سر و صدا و بالا و پایین فقط توانست رأی دومینیکن را بگیرد، اظهار داشت: ۱۳ عضو با آمریکا مخالفت کردند و کشورهای اروپایی که از لحاظ سنتی با آمریکا در رابطه هستند در برابر آمریکا ایستادند و روسیه و چین مقابل آمریکا قد علم کردند و کشورهای دیگری که عضو شورا بودند روبه‌روی آمریکا ایستادند. اندونزی با شهامت روبه‌روی آمریکا ایستاد و در مرحله بعد نیجر با شهامت مقابل آمریکا ایستاد. آمریکا کی توسط می‌کرد که ابهتش فرو بریزد؟‌ همه فکر می‌کردند آمریکا هیمنه‌ای دارد که اگر یک نگاه غضب‌آلود می‌کرد، ۲۰ کشور عقب‌نشینی می‌کردند. تصور نمی‌کردند که کشورهایی مانند اندونزی و تونس و ۱۳ کشور مقابل آمریکا بایستند.
وی افزود: این پیروزی و موفقیت که ملت بزرگ ایران با ایستادگی‌اش در ۴۰ سال قبل و ۸ سال دفاع مقدس از لحاظ نظامی و دفاعی به دست آورد، امروز هم بعد از ۴۰ سال این موفقیت بزرگ سیاسی و حقوقی و دیپلماتیک را در سازمان ملل به دست آورده است.
روحانی با تأکید بر اینکه علت پیروزی آن روز و امروز ما فقط باور و ایستادگی مردم است، تصریح کرد: در ۴۰ سال پیش مردم دیدند و باور کردند که به ما تجاوز شده و ظلم کرده‌اند. یک ارتش خائن به دستور اربابانش بدون هیچ دلیلی به کشور ما و تمامیت ارضی و منافع ملی ما حمله کرده و مردم جنگ را باور کرده، لمس کردند و دیدند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم با چشم و گوششان احساس کردند که جنگ هست و بار جنگ بر دوش همه است نه بر دوش نیروهای مسلح، خاطرنشان کرد: مردم از روز اول به خوبی تشخیص دادند که این جنگ، جنگ علیه منافع ملی و تمامیت ارضی و شرف و افتخار ملی است و چون این را لمس کردند بار جنگ را بر دوش خود حس کردند و به ارتش و سپاه نگفتند که ما این جا نشسته‌ایم و شما بروید بجنگید.
وی با تأکید بر اینکه مردم حس کردند بر علیه خودشان این جنگ تحمیلی آغاز شده است گفت: به همین دلیل همه به میدان آمدند و یک نفر هم نبود که در میدان جنگ نباشد.
انتهای پیام/*